Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета icon

Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета

НазваниеТвір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета
Дата конвертации19.04.2013
Размер134.89 Kb.
ТипДокументы

ТВІР-ОПИС ТВАРИНИ

ЗА КАРТИНОЮ.

УРОК-ПОШУК

Мета:вчити учнів письмово описувати тварину за картиною

в художньому стилі, використовуючи художні засоби (порівняння, епітети, уособлення); розширити знання учнів про текст, ознаки тексту, стилі мовлення; вчити розрізняти тексти різних стилів (науковий і художній); поповнювати словниковий запас учнів; розвивати творчі здібності, образне мовлення, вміння грамотно оформлювати текст; виховувати любов до всього живого, бажання охороняти тварин.

Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.

Обладнання: картина, роздатковий матеріал, підручники, зошити. ^ ХІД УРОКУ

Організація класу

Мотивація навчального процесу

Вступне слово вчителя

Піднесіть руку ті, в кого є вдома тварини: кішки, собаки, хом'яки, рибки в акваріумі тощо. Дякую. Як ви вважаєте, чи всі люди повинні вдома мати тваринку? Народи називають тварин — і диких і свійських — братами нашими меншими. А скажіть, будь ласка, ви своїх братів менших любите? Але існують такі злі люди, які не люблять тварин, мало того, вбивають їх, знущаються над ними. Можливо, таке ставлення до тварин і природи взагалі пов'язане з тим, що їм ніколи не розповідали про те, які гарні, лагідні бувають звірі. Сподіваюся, серед вас немає й ніколи не буде жорстоких браконьєрів, які ганьблять людство. Для цього ми на сьогоднішньому уроці будемо вчитися письмово описувати тварину за картиною в художньому стилі, використовуючи художні засоби (порівняння, епітети, уособлення), щоб розвивати любов до братів наших менших. Допоможуть вам у цьому знання про текст, ознаки тексту, стилі мовлення й уміння розрізняти тексти різних стилів (науковий і художній).

Запишіть сьогоднішню дату, слова «Класна робота» й тему уроку.

^ Актуалізація опорних знань, умінь та навичок

Учитель. Сьогодні ви, діти, спробуєте описати тварину за картиною.

Для цього необхідно пригадати, що таке текст, ознаки тексту, стилі та типи мовлення. Вам було дано завдання повторити ознаки тексту. Хто бажає розказати про текст?

Уявімо текст вуликом, а ознаки тексту — бджолами.

Робота з малюнком. За результатами роботи підбивається підсумок і виставляється оцінка учню.

Текст — група речень, зв'язаних між собою за змістом та основною думкою.

^ Ознаки тексту:

Тема і основна думка.

Зв'язок речень за змістом.

Певна послідовність речень.

Використання мовних засобів.

Де може використовуватися текст?

В яких стилях мовлення?

Які стилі мовлення ви знаєте?

Пояснення учнів відбувається за допомогою малюнка Вінні-Пуха і кульками, де кожна кулька — окремий стиль мовлення.

Давайте перевіримо, наскільки ви засвоїли те, що сказали. Спробуйте визначити текст із запропонованих мною висловлювань.

1. Стрепенувся ліс. Затріпотіли збуджені листочки, оповідаючи сни свої. Заметушилась у траві комашня, розітнулося в гущині голосне щебетання.

Аж ось ринуло від сходу ясне проміння, мов руки, простяглося до лісу. Обняло його, засипало самоцвітами. У кімнаті на столі стояли квіти.

2.Місячне сяйво пробилось крізь віти старого дуба. Учні дружно допомагають дорослим збирати врожай картоплі. Я завжди виконую свої обіцянки.

3. 3 печери з'явилася ведмежа голова. Понюхала повітря й зникла знову. А за хвилину, підштовхуючи легенькими стусанами двох маленьких ведмежат, що недавно народилися, вилізла стара ведмедиця. Ведмеді залишили зимове лігво; у Карпатах почалась весна.

(Відповідь: текст № 3.)

Текст складається в будь-якому стилі і може бути оформлений будь-яким типом мовлення. Давайте пригадаємо сгилі мовлення. Допоможе Війні- Пух, який летить на кульках. Кожна кулька — окремий стиль.

А тепер визначте, будь ласка, до яких стилів мовлення належать тексти, які я зачитаю.

1)1 от Фуф побачив великого патлатого звіра, що не поспішаючи шкандибав понад берегом. Звір був товстий і весь якийсь ніби м'який, а йшов кумедно, перевалюючись з боку на бік. Його шкура була подібна до непролазного лісу: вся у жовтій глиці, у почавленій брусниці й смолі. І хоча був це старий ведмідь і місцями навіть сивий, але очі в нього горіли, як світляки, зелені, як у молодого. (Художній)

2) Ведмідь бурий — хижак родини ведмедевих. Довжина його тіла близько 2 метрів, висота — 125 см, вага — до 400 кг. Це лісовий звір, живиться тваринною й рослинною їжею, зимою перебуває в глибокій сплячці. Поширений у лісах Європи, Північної Африки, Азії й Північної Америки. На Україні тепер зберігся лише в Карпатах і як рідкісний звір охороняється законом. (Науковий)

5. З якими типами мовлення ви познайомилися на попередньому уроці?

^ Відповідь учнів.

Серед вас один учень отримав попереднє індивідуальне завдання: знайти легенду про ведмедя. Послухайте, а потім скажете, до якого типу мовлення належить цей текст. До речі, скажете ще, хто такі були ведмеді, за уявленням народу. Але перед цим проведемо словникову роботу.

^ Словникова робота

Тотем (індіан.) — рослина або тварина, що була об'єктом релігійного культу роду або племені, як його родоначальник й охоронець.

^ Культ (лат.) — поклоніння божеству.

Учень (розповідає легенду). За легендою, ведмідь — звір-тотем давніх українців. Ведмеді — це колись були люди, які жили в лісі: негостинні, похмурі, не хотіли ні з ким знатися. Зайшов до них благочестивий монах, пройшов усе село вздовж і впоперек, прохаючи нічлігу, але ніхто йому навіть дверей не відчинив. Монах прокляв їх, от і стали вони ведмедями.

За часів первісних мисливців існував культ Ведмедя, а також культ Ведмежої лапи, напівлюдини-напівведмедя.

Після розповіді легенди учні відповідають на попередні питання. Учитель коментує відповіді.

Учитель. Отже, ви прослухали легенду, дали відповідь на питання. А тепер з'ясуємо, що означає це слово, «легенда». (^ Слово записано на дошці.)

Легенда (лат.) — твори фантастично-казкового характеру про життя й діяльність якоїсь особи чи незвичайну подію.

А тепер я пропоную вам подивитися невелику сценку, яка розкриє вам таємницю утворення слова «ведмідь».

Розігрується сценка за уривком із казки О. Олеся

«Ведмідь в гостях у бабусі».

Ведмідь.

Покусали мене бджоли,

Але так, як ще ніколи!

^ Бабуся.

Що ви кажете? Так дуже?

Ведмідь.

Та ж кажу, лежав недужий:

Ноги стали, як колода,

Ніс — картопля із города,

Вухо в глечик обернулось.

Що ж медочку заманулось!

Бабуся.

Де ж нагледіли медок,

Не помітивши бджілок?

Та воно це так було:

Запримітив я дупло,

Ну й поліз на липу вгору,

І, долізши, хоч не скоро,

Лапу сунув у дупло.

Враз щось лапу припекло!

Стиснув жменю — чую: мед!

Покуштую наперед!

Вийняв лапу — і у рот!

Щось як вискочить із сот!

Та як вжалить у язик!

Тут як зняв я галас, крик

Та на землю з липи приг,

Перекинувсь, встав, побіг.

Навмання щосил біжу,

А круг мене: «Жу-жу-жу!».

^ Бабуся.

Налякали тебе бджоли?

Ведмідь.

Налякали... Вже ніколи

Не чіпатиму віднині

З медом вулики бджолині,

їстиму одну ожину

Та солодкую малину.

А про мед забуду я

І зміню своє ім'я.

^ Бабуся.

Правда, братику, твоя...

Лиш до чого тут ім'я?

Ведмідь.

Звався я колись Медвідь,

То пізніше став Ведмідь,

їсти мед завжди любив,

Я без меду ще й не жив,

З медом снідав і обідав —

То й прозвали медоїдом.

Як про мед позабували,

Звуки в слові поміняли.

Був мед-їдь,

А став ведмідь.

Учні відповідають на поставлені заздалегідь питання.

^ IV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Ви вже зрозуміли, мабуть, що сьогодні ми говоритимемо про ведмедя. Але скажіть, з яким типом мовлення будемо працювати на уроці? (Опис)

— Що таке опис? (Опис - це висловлювання, в якому йдеться про ознаки предмета) А описуватимемо ми ось такого красеня ведмедя. (Показує малюнок.)


c:\users\михайло\desktop\характер-медведя.jpg


Розгляньте уважно картину й дайте відповіді на питання, які запропоновані вам у схемі опису тварини на картці 1.

Картка 1

Схема опису тварини

Хто зображений на картині?

Що це за тварина?

До якого класу відноситься ця тварина?

Хижак це чи ні?

Де зустрічається ця тварина?

Що можна сказати про позу, погляд цієї тварини?

Знаєте ви казки, оповідання, історії про цю тварину? Які?

^ Заслуховування відповідей учнів

А зараз ми за допомогою художніх засобів будемо описувати тварину. У кожного є чернетка з планом, частину цієї таблиці ми заповнимо на дошці, а частину — ви самі, утворивши пари.

План

Художні засоби (словосполучення)

Речення

Зовнішній вигляд







Загадкова приваблива мордочка:







очі







вуха







ніс







щелепи, ікла, язик







Тулуб:







лапи (чотири кінцівки)







хвіст







Висновок (заключна частина)







У висновку прошу висловити вашу думку з приводу описуваного.

Ви підібрали художні засоби до кожного пункту плану. Давайте узагальнимо нашу роботу й дамо зв'язну відповідь — опис ведмедя, включаючи вступну частину та висновок. Хто бажає усно описати ведмедя?

Заслуховуються відповіді двох-трьох учнів, після кожного учитель робить аналіз.

^ Закріплення вивченого матеріалу

А тепер я даю час, щоб ви в зошитах відтворили почуте й побачене на уроці, склавши твір-опис.

По закінченні визначеного часу два-три учні зачитують написане,а вчитель аналізує.

^ Підсумок уроку

Найкраща оцінка ваших зусиль на уроці — це ваші роботи, до яких ви підійшли творчо, але хотілося б, щоб ви ще запам'ятали, що на Україні ведмедя можна зустріти тільки в Карпатському національному парку, бо цей вид тварин занесено до Червоної книги, їх залишилося дуже мало, тож треба їх охороняти. Відстрілювати ведмедів заборонено й дозволяється тільки з метою самооборони.

А ще хотілося б, щоб про цей урок і про все, що ви сьогодні почули, ви розповіли своїм батькам, а також молодшим братикам і сестричкам.

^ Підсумок уроку. Оцінювання роботи класу й окремих учнів.


Домашнє завдання

Твір- опис домашньої тваринки.( письмово)

Розгляньте уважно картину й дайте відповіді на питання, які запропоновані вам у схемі опису тварини на картці 1.

Картка 1

Схема опису тварини

Хто зображений на картині?

Що це за тварина?

До якого класу відноситься ця тварина?

Хижак це чи ні?

Де зустрічається ця тварина?

Що можна сказати про позу, погляд цієї тварини?

Знаєте ви казки, оповідання, історії про цю тварину? Які?

^ Заслуховування відповідей учнів

А зараз ми за допомогою художніх засобів будемо описувати тварину. У кожного є чернетка з планом, частину цієї таблиці ми заповнимо на дошці, а частину — ви самі, утворивши пари.



План

Художні засоби (словосполучення)

Речення

Зовнішній вигляд







Загадкова приваблива мордочка:







очі







вуха







ніс







щелепи, ікла, язик







Тулуб:







лапи (чотири кінцівки)







хвіст







Висновок (заключна частина)







У висновку прошу висловити вашу думку з приводу описуваного.

Ви підібрали художні засоби до кожного пункту плану. Давайте узагальнимо нашу роботу й дамо зв'язну відповідь — опис ведмедя, включаючи вступну частину та висновок. Хто бажає усно описати ведмедя?

Заслуховуються відповіді двох-трьох учнів, після кожного учитель робить аналіз.

^ Закріплення вивченого матеріалу

А тепер я даю час, щоб ви в зошитах відтворили почуте й побачене на уроці, склавши твір-опис.

По закінченні визначеного часу два-три учні зачитують написане,а вчитель аналізує.

^ Підсумок уроку

Найкраща оцінка ваших зусиль на уроці — це ваші роботи, до яких ви підійшли творчо, але хотілося б, щоб ви ще запам'ятали, що на Україні ведмедя можна зустріти тільки в Карпатському національному парку, бо цей вид тварин занесено до Червоної книги, їх залишилося дуже мало, тож треба їх охороняти. Відстрілювати ведмедів заборонено й дозволяється тільки з метою самооборони.

А ще хотілося б, щоб про цей урок і про все, що ви сьогодні почули, ви розповіли своїм батькам, а також молодшим братикам і сестричкам.

Підсумок уроку. Оцінювання роботи класу й окремих учнів.


Домашнє завдання

Твір- опис домашньої тваринки.( письмово)




Похожие:

Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета iconТема: «Домашні та дикі тварини». Мета
Мета: формувати лексичні навички за темою;ввести нову лексику з теми «Тварини»; закріпити набуті знання за допомогою гри, співів,...
Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета iconТема. Тварини. Різноманітність тварин. Що дають тварини людям. Мета
...
Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета iconУрок з природознавства у 1 класі
Мета: ознайомлювати учнів з істотними ознаками диких і свійських тварин; учити визначати, яку користь приносять свійські тварини...
Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета iconУрок розвитку зв’язного мовлення на тему: зш №12 з а клас Вчитель Зеленська О. В
Мета: удосконалювати уміння складати усний твір, розвивати потребу в спілкуванні, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас,...
Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета iconТема і мета в текстах Опис снігура

Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета iconТема: Веб-каталоги. Принцип організації та використання пошукових машин. Стратегія пошуку інформації. Огляд кількох популярних пошукових машин. Мета
Мета: Дати уявлення про пошук інформації в Інтернеті за допомогою пошукових машин
Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета icon2. 3-під огорожі видно 12 ніжок. Там гуляють поросята. Скільки поросят гуляє? 3
У тварини — 2 праві ноги, 2 ліві, дві ноги спереду, дві ззаду. Скільки ніг у цієї тварини?
Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета iconКонспект уроку з англійської мови в 8 класі
Ціль: Дослідження екологічних проблем, пошук шляхів вирішення цих проблем, пошук та вивчення цих матеріалів
Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета iconКлас: 6 – 7 класи Автор: цибульська світлана йосипівна стислий опис
Мета учнів – внести свою частку у відкриття багатств І таємниць природи. Вони оцінюють вивчають континенти, збирають інформацію,...
Твір-опис тварини за картиною. Урок-пошук мета iconСистема інтегрованих занять музично-естетичного циклу «Краса рідної природи»
Вчити слухати музику, поетичний твір, розглядати твір живопису в тиші, сприймати їх емоційно. Підводити до поняття засобів відтворення...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©cl.rushkolnik.ru 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы