Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання icon

Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання



НазваниеУрок 29 Тема. Будова й функції органів дихання
Дата конвертации18.04.2013
Размер61.81 Kb.
ТипУрок

С.І.Цап,вчитель біології Слав’янської СЗШ І-ІІІ ступенів


Тема. Дихання. Харчування і здоров’я.

Урок 29

Тема. Будова й функції органів дихання.

Мета.

Освітня. Продовжити знайомити учнів із особливостями будови дихальної системи людини; розкрити основні функції повітроносних шляхів та легень.

Розвиваюча. Розвивати уміння виділяти головне у вивченні будови та функцій органів дихання; розвивати увагу, пам’ять, уяву, логічне мислення.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного організму та оточуючих людей.

^ Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форма уроку. Синтетична.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно-рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація.

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.

2. Репродуктивний.

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

^ 3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

^ 4.Візуальний: складання схем.

Міжпредметні зв ́язки: історія, медицина.

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, диски з презентацією.

Основні поняття та терміни: носова порожнина, носоглотка, гортань, голосові зв’язки, трахея, бронхи, бронхіальне дерево, альвеоли.

^ ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

- Любі діти! Дозвольте привітати вас у стінах шкільної лабораторії.

- Усім відомо, що вчителя без учнів не існує, і навпаки. Тому ми об’єднаємо свої сили для вивчення нового матеріалу. Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому.

- А тепер , увага на дошку. Девізом нашого уроку я пропоную взяти давню китайську мудрість:

« Скажи мені – і я забуду.

Покажи мені – і я запам’ятаю.

Дай можливість діяти самому – і я навчусь!»

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Без їжі людина може прожити кілька тижнів, без води – кілька днів, а без повітря вона може прожити лише кілька хвилин. Чому?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Розповідь вчителя.

Кажуть: «Потрібен, як повітря», маючи на увазі щось конче потрібне, без чого не можна прожити.

Дійсно, людини без їжі витримує 40 діб, без води – до трьох тижнів, а без повітря – лише 5 хвилин.

Дихання людини є обов’язковою умовою її життя. Тож дихання – це сукупність процесів, які забезпечують надходження в організм кисню, використання його в окиснювальних процесах і видалення з організму вуглекислого газу.

Раніше під диханням розуміли лише так зване зовнішнє дихання, тобто процес вдиху та видиху повітря в легенях. А згодом зрозуміли, що існує ще й внутрішнє дихання – окисні процеси в клітинах, унаслідок яких виділяється енергія.

  1. ^ Робота з підручником.

  • Працюючи над текстом, заповніть у робочих зошитах таблицю «Органи дихання».

Органи

Особливості будови

Основні функції

Носова порожнина

Простір складної форми, покритий слизовою оболонкою, що містить нюхові рецептори.

Нормалізація температури повітря, що надходить до органів дихання, нюх.

Гортань

Початковий відділ дихального горла, утворений рухомо сполученими хрящами і прикріплений до них м’язами і зв’язками.

Забезпечує проходження повітря до трахеї, захищає дихальні шляхи від потрапляння їжі, забезпечує генерацію звуків.

Трахея

Трубчаста частина дихальних шляхів, розташована між гортанню і бронхами. Складається з хрящових на півкілець, сполучених зв’язками.

Забезпечує проходження повітря до бронхів.

Бронхи

Повітропровідні шляхи, що відходять від трахеї. Складаються з хрящових на півкілець. Сукупність бронхів, що багато разів ділиться, утворює бронхіальне дерево. Бронхи закінчуються альвеолярними ходами, на стінках яких розташовані альвеоли (легеневі пухирці).

Забезпечують транспорт повітря між трахеєю й альвеолами, беруть участь у терморегуляції організму.

Легені

Парні органи дихання. Права легеня складається з трьох часток, а ліва з двох. На внутрішній поверхні легень розташовані ворота легень, якими проходять бронхи, судини й нерви. Легені вкриті плеврою, що складається з двох листків – зовнішнього і внутрішнього. Між ними розташована плевральна порожнина, заповнена плевральною рідиною.

Забезпечують газообмін між кров’ю й атмосферою.

  1. ^ Робота з таблицею «Органи дихання».

Давайте простежимо шлях, який проходить повітря в організмі людини. (Вчитель розповідає, показуючи по таблиці органи дихальної системи.)

  • Повітроносні шляхи починаються з носової порожнини.

  • З чого вона складається? (Зі стінок, які вкриті слизовою оболонкою з війчастого епітелію. Війки рухаються, затримують пил і бактерії, зволожують і зігрівають повітря.)

  • З носової порожнини повітря надходить до носоглотки й далі потрапляє в глотку, де розташовані мигдалики, які також захищають органи від бактерій і вірусів.

  • Далі відкриваються дихальний і травний шляхи: гортань і розташований за нею стравохід.

  • З гортані повітря надходить до трахеї, яка поділяється на два бронхи, спрямовані до правої та лівої легені.

  • Кожний з головних бронхів багато разів розгалужується, утворюючи бронхіальне дерево.

  • Найменші бронхи – бронхіоли, закінчуються мікроскопічними міхурцями – альвеолами.

  • Бронхіальне дерево й альвеоли утворюють головний орган дихальної системи – легені, парні органи, які займають майже весь об’єм грудної клітини.

  1. Розгадай кросворд.

  • Розгадуючи кросворд, ми розглянемо як утворюється голосовий апарат. Діти, вам потрібно знайти у підручнику органи, які утворюють голосовий апарат і вписати їх в наш кросворд. Відповідь 6 – дізнаєтесь, переставивши літери за вказаним порядком у виділеному слові.



1

Г










2
















3



















4











































5











































4 5 7 6

6













ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і умінь учнів.

  1. Бесіда.

- Що таке дихання?

- Яке дихання називають зовнішнім?

- Яке дихання називають внутрішнім?

- Які функції виконує носова порожнина?

- Опишіть будову легень.

V. Підведення підсумків уроку.

VІ. Надання та пояснення домашнього завдання. Параграф 25. Придумати казку «Мандрівка повітря по органах дихальної системи».




Похожие:

Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання iconТема уроку: Значення травлення. Будова й функції органів травлення
Основні поняття і терміни: травлення, ферменти, травний канал, ротова порожнина, зондування, ендоскопія, електрогастрографія
Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання iconТематичне планування уроків алгебри та початків аналізу (10 клас-академічний рівень)
Числові функції. Способи задання числових функцій. Властивості функцій: область визначення, область (множина) значень функції, нулі...
Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання iconМатеріали для вимірювання стандартів освіти з географії
«Рельєф», «Тектонічна будова», «Геологічна будова», «Мінерально-сировинні ресурси України», «Геоморфологічна будова»
Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання iconГолубівська зош “Кровообіг та будова серця”
Засідання наукової ради з кардіології: " Взаємозалежність будови органів кровообігу і функцій які вони виконують"
Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання iconТема: «Сходинки до інформатики» 3 клас Текст. Тема, заголовок, будова тексту. Абзац
Ви малюєте у графічному редакторі вітальну листівку. Яку інформацію ви обробляєте? (графічну)
Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання iconТема : Тригонометричні функції. Мета уроку: систематизувати знання з теми «Тригонометричні функції»
Мета уроку: систематизувати знання з теми «Тригонометричні функції», виховувати взаємоповагу, довірливе ставлення до товарищів, розвивати...
Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання iconРибак Катерина Михайлівна, учитель математики та інформатики модуль 3 лютий 2011 р урок математики із застосуванням ікт урок
Відкритий урок алгебри у 7-б класі на тему «Дослідження графіків лінійної функції»
Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання iconУрок 2 Тема уроку: Вегетативні органи рослин
Освітні: систематизувати й закріпити в учнів знання про особливості зовнішньої та внутрішньої будови вегетативних органів квіткової...
Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання iconУрок по алгебре в 9 классе Урок разработан учителем математики и информатики Ильенко Л. Г. Тема урока
Тема урока: Преобразование графиков квадратичной функции с использованием компьютерных технологии
Урок 29 Тема. Будова й функції органів дихання iconТема. Практична робота Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Прийоми роботи з лабораторним посудом і нагрівальними приладами. Будова полум’я

Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©cl.rushkolnik.ru 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы